Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papier nie jest niezbędny do nawiązania etatu

06 maja 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Sarek-Sadurska, Nicole Gerwat, Małgorzata Kurowska

Strony mogą skutecznie zawrzeć umowę o pracę bez stosowania formy pisemnej, nawet jeżeli pracownik nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a taki podpis ma tylko pracodawca.

 

Umowę o pracę zawiera się na piśmie – tak stanowi art. 29 § 2 kodeksu pracy zdanie pierwsze. Wydaje się, że przepis ten nie powinien budzić żadnych wątpliwości zgodnie z zasadą, że to co jasne nie wymaga wykładni. Nie jest to jednak takie oczywiste w świetle niedawnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy (https://www.pip.gov.pl/pl/ o-urzedzie/wyjasnienia-i-wsparcie-pip/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/umowa-o-prace-w-czasach-pandemii/ 121594,umowa-o-prace-w-czasach-pandemii.html) – >patrz ramka.

Rzeczywistość pracy zdalnej pokazuje, że ten najbardziej podstawowy przepis w kodeksie pracy budzi wiele emocji i jest przedmiotem sporów. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy umowa o pracę musi być zawarta na piśmie, co to oznacza w praktyce i jakie są konsekwencje niezawarcia umowy w formie pisemnej.

Forma pisemna

Dla porządku zaczniemy analizę od tego, czym jest „pismo", o którym wspomina kodeks pracy. Niewątpliwie umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną obejmującą zgodne oświadczenia woli pracownika i pracodawcy. Czynności prawne mogą mieć jednak różne formy – w tym najbardziej intuicyjną formę ustną.

W praktyce najbardziej popularną formą długo była forma pisemna. Polega ona na własnoręcznym podpisaniu kartki papieru, na której spisana jest treść oświadczeń woli. Pomimo pewnych wątpliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11954

Wydanie: 11954

Spis treści

Kultura

Nieprzypisane

Zamów abonament